Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin logo
Utställning

Utställningsprogram Galleri Konstepidemin

Galleri Konstepidemin är ett konstnärsdrivet galleri för svensk och internationell samtidskonst. Galleriets lokaler består av flera utställningsytor med olika karaktär, både traditionella utställningsrum och experimentella ytor som inbjuder till installationer och platsspecifika arbeten.

ÖPPETTIDER

Måndag & tisdag: Stängt
Onsdag: 16:00–20:00
Torsdag & fredag: 12:00–17:00
Lördag & söndag: 12:00–16:00

ÖPPETTIDER FÖR VERNISSAGEFREDAGAR

17.00-21.00

PROGRAM HÖSTEN 2022

3–25 september (Obs! Lördagsvernissage)

  • Monica Englund, Galleriet och Glasrummet
  • Hilma Nordén, Pannrummet
  • Tove Nankler, Bergrummet

30 september–23 oktober

  • Karin Granstrand, Galleriet: Stora rummet
  • Shogo Hirata Galleriet: Innersta och Lilla rummet
  • Josef Kovac, Pannrummet
  • Tea Eklund Berglöw & Hedda Röök Carlson, Bergrummet
  • Maja Oldefors, Glasrummet

28 oktober–20 november

  • Malin Lager, Galleriet: Stora och Lilla rummet
  • Victoria Andersson, Galleriet: Innersta rummet
  • Kate Moss, Pannrummet
  • Matilda Lindblom (Student på HDK Valand), Glasrummet

25 november–18 december

  • Asami Togawa, Galleriet: Stora och Lilla rummet
  • Zafira Vrba Woodski, Galleriet: Innersta rummet
  • Sara Wallgren, Pannrummet
  • Anders Tolegård, Glasrummet

PROGRAM VÅREN 2023 

5-7 januari

13 januari-5 febuari

  • Erik Öberg, Galleriet: Stora och Lilla rummet
  • Kristin Ylikiiskila Broberg, Galleriet: Innersta rummet
  • Leonela Lilja, Pannrummet
  • Linnea M. F. Larsson, Glasrummet

10 februari-5 mars

  • Fabian Olovson & Linda Emily Al-Ghussein, Galleriet: Stora, Lilla och Innersta rummet
  • Sebastian Eklund, Pannrummet
  • Under programsättning, Glasrummet

10 mars-2 april

  • Under programsättning, Galleriet: Stora och Lilla rummet
  • Gästkonstnärer, Galleriet: Innersta rummet
  • Tone Linghult, Pannrummet
  • Under programsättning, Glasrummet

14 april-7maj

  • Vanna Bowles, Galleriet: Stora, Lilla och Innersta rummet
  • Lasse Persson, Glasrummet och Galleriets entré
  • Vilde Løvenborg Blom, Pannrummet
  • Nini Hansen, Bergrummet

12 maj-4 juni

  • HDK-Valand studenter

13 juni-22 juni

  • Göteborg Konstskola studenter

30 juni-31 juli

  • KMK (Konstnärernas Mamma Kollektiv)