13Festivalen

KE_13festivalen_Kanslibyran_500

Konstepidemin upprepar förra årets succé och bjuder in till performancefestival den 4-6 januari.

13FESTIVALEN är en mötesplats mellan konstnärer och publik, där professionella konstnärer och konststudenter verkar på samma scen. En sjudande plats med stor variation av uttryck och olika ingångar till performancekonst. Nytt för i år är festivalen inleds med ett seminarium om och kring performance som uttrycksform under ledning av konstnären Mary Coble, samt två workshops.

4/1 Seminarium om performancekonst*
5/1 Workshop kl. 10-12.00** | Performancefestival kl. 14-22.00
6/1 Workshop kl. 10-12.00** | Performancefestival kl. 14-20.00

Medverkande:
Agnes Gry, Anna Carlsson, Alexandra Rommel, Anna Sissela Gustavsson / Maja Fjällbäck, Anna Kinbom, Annika Lundgren, Annikki Wahlöö, Attila Urban, Bálint Rádóczy, Barrie Sutcliffe, Beatrice Persson, Bronja Novak Lindblad, Camilla Johansson, Carolin  Nordell, Charlott Lihnell, Cilla Berg, Dan Fröberg, Klara Fröberg / Rakel Fröberg, Emma Bäcklund, Denis Romanovsk / Torbjörn Steijner, Elin Wikström, Elisabeth Belgrano, Erika Fransson, Frida Sandström, Gabriela Severina, Georg Nordmark/Saga Sivik/Emma Hatt, Gustav Lejelind / Kim Johansson, Hanna Hulthén, Hedda Carlson / Tea Eklund Berglöw , Helen Goodwin, Helga Härenstam, Jenny Magnusson, John Bullfrost, Johanna Gustavsson, Johanna Valero, John Huntington/Per-Arne Sträng, Jonas Sörensen, Jonatan Pihlgren, Josefin Östberg Olsson, Johan Suneson/ Jon Abelli, Justyna Scheuring, Kajsa Eriksson, Karin Gustavsson, Katti Lundh, Klara Ström, Linnea Jademark / Christian Berg, Martin Gunnerfeldt, Maria Hilmersson, Malmö txt, Marika Sanaksenaho, Martina Öhrling / Jan Rådvik, Mary Coble, Mats Stammarnäs, Meira Ahmemulic, Monique Wernhamn/Henrik Andersson, Nacho Tatjer/Stephen Mckenzie, Nadja Häikiö Itäsaari/ Tarja Karlsson Häikiö/ Anna Hulth, Nike Nilsson Falkholt, Sanna Linell, Sara Lännerström, Sara Schmidt, Siri Lund, Susanne Westerberg, Städarna, Tombola, Sebastian Jensen, Simon Grahn Danielsson / Mia Rogersdotter Olofsson, Sophie Erlandsson, Ulla Mogren / Vilhelm Bikram, Ulla Hvejsel, Ylva Frick, Yngvild Saeter / Josefine Östberg, Åsa Herrgård

13festivalen program 2016

Med reservation för ändringar

MÅNDAG 4/1
10.00- 16.00
Seminarium om performancekonst under ledning av Mary Coble.
Begränsat antal platser, kontakta trettonfestivalen@hotmail.com vid intresse.

TISDAG 5/1
Kortare presentationer:
14.00 – 14.10  Simon G. Danielsson/Mia R.Olofsson, Rädda Torneträsk Delfinen, Ute
14.10 – 14.20 Bronja Novak, Skuggan, Galleriet st.r
14.20 – 14.40 Åsa Herrgård and Utryckslabbet G & G live levande حي vivir, Galleriet st.r
14.40 – 14.45 Karin Gustavsson, Virkdans, Galleriet m.r
14.40 – 15.10 Nacho Tatjer/ Stephen Mckenzie, The Projectionist, Gröna rummet
14.45 – 15.05 Emma Bäcklund, Glitterlickin, Bergrummet
15.20 – 15.30 Bronja Novak, Skuggan, Bergrummet
15.00 – 16.00 Cilla Berg, Goose Speech, Galleriet l.r
15.30 – 16.00 Sebastian Rudolph Jensen/Johan Paus, Life, Pannrummet
16.00 – 16.30 Jonatan Pihlgren/Petter Ekelund 8:an st.r.
16.00 – 16.30 Anniki Wahlöö, Galleriet m.r
16.00 – 16.30 Jonatan Pihlgren, 8 an st.r
16.10 – 16.40 Hedda Carlson/Tea Eklund Berglöw, Bageriet
16.00 – 16.30 Malmötxt, Bergrummet
16.40 – 17.40 Charlotte Lihnell, LOOK!, Gröna rummet
16.40 – 17.10 Katti Lund, Huvudsaken är en näsduk, Pannrummet
17.00 – 17.05 Karin Gustavsson, Virkdans, Bageriet
17.40 – 18.20 Johanna Gustavsson, Galleriet m.r
17.50 – 18.20 Jonas Sørensen, His Voice a Sirens Voice, Pannrummet
18.00 – 18.15 George Nordmark/Saga Sivik/Emma Hatt, Phantom Pains, Bergrummet
19.00 – 19.30 Gustav Lejelind/ Kim Johansson, We Are What We Remember, Galleriet l.r
19.15 – 20.00 Frida Sandström/Samira Motazedi/ Masoud Vatankhah/Hanna Alvage, Turning to a Neshast, Gröna rummet
19.00 – 19.15 Johan Suneson/ Jon Abelli, Nya gamla skolan, Ute
19.20 – 19.35 Agnes Gry, #1, Pannrummet
19.20 – 19.40 Elisabeth Belgrano, Röster i dödens skugga, Bergrummet
20.00 – 20.30 Anna Carlson, Never ending story from the swamp, 8 an st.rum
20.10 – 20.40 Justyna Scheuring, Not Kadinsky, Galleriet st.r
20.15 – 20.45 Attila Urban, Utan titel (kniv), Pannrummet
21.00 – 21.30 John Huntington/Per-Arne Sträng, Kanslibyrån presenterar objekt ur Fantomförvaltningen,         Galleriet
21.05 – 21.10 Mats Stammarnäs, Musikalisk performance, Bergrummet
21.00 – 22.00 Klara Ström, Pointless conversation, Gröna rummet
21.30 – 22.00 Meira Ahmemulic, Det vita rummet, Bageriet
21.30 – 22.00 Nadja Häikiö Itäsaari/ Tarja Karlsson Häikiö/ Anna Hulth, Galleriet m.r
21.40 – 22.00 Maria Hilmersson, Sound Performance, Pannrummet

Längre presentationer:
08.00 – 16.00
Camilla Johansson, strykning, 10:an balkongen
14.00 – 16.00 Jenny Magnusson, Residence, Bageriet
14.00 – 17.30 Beatrice Persson, Galleriet e
15.00 – 17.00 Erika Fransson, Enskilda samtal, 10an 2:a vån
18.00- 20.00 Kajsa G Eriksson, Bageriet
18.00 – 22.00 Sarah Schmidt, Reminders of the sea, 10an 2:a vån

Presentationer som varar hela dagen:
14.00- 22.00 Bálint Rádóczy, “Personal Service Announcement”, 10 an 1:a vån
14.00-22.00 Johanna Valero Ice Björn, (till och från), Ute och inne
14.00-22.00 Susanne Westerberg, Inside, 8 an l.r


ONSDAG 6/1

Kortare presentationer:
14.00 – 14.40 Denis Romanovski och Torbjörn Steijner, Jordens medelpunkt, 10 an 1:a vån.
14.00 – 16.30 Ylva Frick, Bageriet
14.00 – 14.40 Denis Romanovski/Torbjörn Steijner, 10an 1:a vån
14.20 – 14.40 Anna Sissela Gustavsson/Maja Fjällbäck, Pågående utredning av samvete och köpkraft, Galleriet l.r

14.40 – 15.40 Marika Sanaksenaho, Conversations with the kids in Blue Berry Hill, 10 an 2:a vån
15.00 – 16.00 Chatarina Valenta, Myselfes, Gröna rummet
15.10 – 15.30 Anders Engman, Pannrummet.
15.10 – 15.40 Workshop – redovisning, 10 an 1:a vån
15.15 – 16.15 Monique Wernhamn/Henrik Andersson, The misunderstood geniuses, Galleriet st.r
16.00 – 16.20 Ulla Mogren/Wilhelm Bikram, En performance för klimatförändring, 10 an 1:a vån
16.00 –  16.15 Städarna, Städa, Ute 6:ans altan
16.00 – 16.30 Helga Härenstam, 8 an st.r
16.40 – 16.55 Caroline Nordell, Galleriet st.r
16.50 – 17.10 Martina Öhrling/Jan Rådvik, Pouring, 10 an 1:a vån
17.00 – 17.20 Tombola, Ute
17.00 – 17.30 Siri Lundh, Galleriet l.r
17.10 – 17.40 Helen Goodwin, Displacement, Bageriet
17.15 – 17.45 Linea Jademark/Christian Berg, An audiovisual improvisation, Gröna rummet
17.40 – 18.20 Annika Lundgren, Performance lecture, Galleriet st.r
18.00 – 18.30 Nike Nilsson, Auto-Mat, 8 an st.r
18.20 – 18.50 Alexandra Rommer, Osäker in i det sista, Bageriet
18.25 – 18.55 Barrie Sutcliffe, Do Not Wear Out, 10 an källaren
18.30 – 18.50 Klara och Rakel Bergman Fröberg Kasta skugga, Gröna rummet
18.30 – 19.00 Sanna Linell, Bergrummet
18.30 – 19.00 Martin Gunnerfeldt, Galleriet l.r
19.20 – 20.00 Dan Fröberg, Sväva ur, Gröna rummet
19.30 – 20.00 John Bullfrost, Home, Bageriet
19.35 – 20.00 Anna Kinbom, >1000 Words is a flow of words, Galleriet st.r
19.40 – 20.00 Sophie Erlandsson, 10an 1:a vån

Längre presentationer:
14.00 – 17.00 Sara Lännerström, ”Joad tittade in i sängkammaren – ingen säng, inga stolar, ingenting. På väggen ett färgtryck som föreställde en indian flicka”, Galleriet entrén
14.00 – 17.00 Sara Rönnbäck, Bergrummet.
16.20 – 18.20 Erika Fransson, Enskilda samtal, 10 an 2:a vån
17.00 – 19.00 Mary Coble, This is not a party, Pannrummet

Presentationer som varar hela dagen:
14.00 – 20.00 Elin Wikström, Visitor, Venice Biennal 2015, Galleriet m.r
14.00 – 20.00 Johanna Valero, Ute (stundvis under dagen)
14.00 – 20.00 Josefin Östberg Olsson/Yngvild Saeter, Dear, I dare you to…, Ute, (stundvis under dagen)
14.00- 22.00 Susanne Westerberg, Inside, 8 an l.r

 Gratis inträde till performancefestivalen!

* begränsat antal platser till seminariet. Kontakta trettonfestivalen@hotmail.com för mer information
** begränsat antal platser till workshops. Deltagaravgift 100kr.
Kontakta trettonfestivalen@hotmail.com för mer information

 

Utställningar

Volontärer sökes till 13festivalen

Som volontär arbetar du med flera olika uppgifter i samband med 13FESTIVALEN
Läs mer
KE_13festivalen_Kanslibyran_flyer900

13Festivalen

Utforska performancekonst tillsammans med svenska och internationella konstnärer under 13 FESTIVALEN! Hela programmet finns här.
Läs mer