Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin logo
  • Galleri Konstepidemin: inlämning separatutställning

Galleri Konstepidemin: inlämning separatutställning

Hej!
Här lämnar du in text och bild för din separatutställning på Galleri Konstepidemin
(Galleriet, Pannrummet eller Bergrummet).

Viktigt!

  • Börja med att läsa igenom hela formuläret nedan för info om vilka olika texter vi behöver.
  • Observera att det inte går att spara pågående arbete, därför behöver du ladda upp allt material vid samma tillfälle. Skriv därför texterna i ett separat dokument och kopiera sedan över till formuläret.
  • Galleri Konstepidemin kan behöva bearbeta inlämnande texter samt beskära bilder för att de ska passa i våra kommunikationskanaler.

Bildformat

  • Högupplösta bilder i JPG-format eller PNG-format, minst 2500 pixlar breda.
  • 2–5 bilder. Ange vilken som är ”huvudbild” (som front till din utställning i hemsidans kalender t.ex.) Helst liggande format.
  • Namnge bilderna till Namn Efternamn_Namn på verk_Årtal osv.
    Exempel: Namn Namnsson_Verk_2022
  • Ange bildtexter (som syns under din bild på hemsidans kalender t.ex.) enligt formatet:
    Namn Efternamn, Titel. Material / Teknik, år. Fotograf (om annan än du): Namn Efternamn.

Länkar

  • Ange gärna hemsida eller andra digitala kanaler som Galleri Konstepidemin kan hänvisa till.
  • Ange ev. användarnamn på Instagram.

 

Om BUS

Konstepidemin har licens för bildanvändning hos BUS, Bildupphovsrätt i Sverige och rapporterar årligen in vår bildanvändning för konstnärer som är medlemmar i BUS.

 

Har du frågor?

Mejla galleri@konstepidemin.se

 

  • TEXTER

    Nedan fyller du i information om din utställning. Alla texter ska skrivas i tredje person, alltså inte i jag-form, eftersom Konstepidemin är avsändare. Beskriv din utställning så tydligt du kan. Inkludera gärna vad som inspirerat dig, vilka tekniker och material du använder och vad besökaren kan förvänta sig av utställningen.
  • En kort introduktionstext om utställningen skriven i tredje person. Inte jag-person, eftersom Konstepidemin är avsändare. Om jag-person är viktigt så publiceras det som ett citat ifrån dig.
  • Engelsk översättning av introduktionstexten.
  • Plats för en fördjupande text kring ditt konstnärskap och/eller din utställning. Det kan också vara en text skriven av någon annan om ditt konstnärskap. I så fall är det viktigt att du anger skribentens namn.
  • Plats för en fördjupande text kring ditt konstnärskap och/eller din utställning. Det kan också vara en text skriven av någon annan om ditt konstnärskap. I så fall är det viktigt att du anger skribentens namn.
  • Kort biografi om ditt konstnärsskap.
  • Engelsk översättning av ovan text. Kort biografi om ditt konstnärsskap.
  • PRESSBILDER

    Obs kom ihåg att döpa filerna samt ange bildtexten enligt beskrivningen högst upp på sidan. Ladda upp minst 2 bilder, max 5.
  • Godkända filtyper: jpg, png, Max filstorlek: 10 MB.
  • Godkända filtyper: jpg, Max filstorlek: 10 MB.
  • Godkända filtyper: jpg, Max filstorlek: 10 MB.
  • Godkända filtyper: jpg, Max filstorlek: 10 MB.
  • Godkända filtyper: jpg, Max filstorlek: 10 MB.
  • Bilder & videos till sociala medier

    Har du bilder eller videos som vår kommunikatör kan använda vid marknadsföring av utställningen på Instagram och Facebook? Det kan exempelvis vara processbilder/videos på när du arbetar på dina verk.
  • Dra filer hit eller
    Max filstorlek: 48 MB.
    • Länkar

    • Övrig info

    • CV & dokument

    • Max 2MB. Namnge filen: Förnamn_Efternamn_CV.pdf
      Godkända filtyper: pdf, Max filstorlek: 2 MB.
    • Om du vill kan du ladda upp annat relevant dokument här
      Godkända filtyper: pdf, Max filstorlek: 2 MB.
    • GODKÄNNANDE