Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin Konstepidemin Konstepidemin
Konstepidemin logo
Performance

Performancedagar, 13FESTIVAL
Bronja Novak Lindblad, Elin Wikström, Nike Nilsson Falkholt, Sören Larsson, Alkurdi Morad, Anges Gry, Annika Lundgren, Attila Urban, Benedicte Esperi, Björn Ross, Camilla Wu, Christin Wahlström, Cilla Berg, Denis Romanovski, Elisabeth Belgrano, Eric Magassa, Erika Fransson, Fia Sandblad, Firman, Hanna Hulthén, Jens Nilsson, Johan Suneson, Jonathan Pihlgren, Josefin Östberg Olsson, Josefina Posch, Julia Kylén-Collins, Kajsa Sandström, Katti Lundh, Kjell Caminha, Klara Lord, Klara Ström, Leif Skoog, Lena Glücksman, Madelene Andersson, Maria Hilmersson, Maria Hilmersson – Landgren, Mario Ochoa, Markus Samnell, Mary Ann Norberg, Mattias Gunnarsson, Minna Elif Wendin, Nacho Tatjer, Nadja Itäsaari, Nils Kristensson, Olle Essvik, Paula Lindblom, S.Camilla E. Boström, Sanna Linell, Sara Lännerström, Sigrid Keunen, Sophie Erlandsson, Stina Forss, Susanne Westerberg, Yngvild Saeter

Bild, Agnes Gry

VÄLKOMNA TILL 13FESTIVALEN, Två Performancedagar på Galleri Konstepidemin.
Söndag 4 januari 14–20
Måndag 5 januari (Trettondagsafton) 14-22
Galleriet, Bergrummet, Pannrummet, 10:an och Gröna rummet

Deltagande konstnärer: Ali Alkurdi Morad, Annika Lundgren, Anges Gry, Attila Urban, Benedicte Esperi, Björn Ross, Bronja Novak Lindblad, Camilla Wu, S.Camilla E. Boström, Cilla Berg, Christin Wahlström, Denis Romanovski, Elin Wikström, Elisabeth Belgrano, Eric Magassa, Erika Fransson, Fia Sandblad, Firman, Hanna Hulthén, Jens Nilsson, Jonathan Pihlgren, Josefin Östberg Olsson,  Josefina Posch, Johan Sunesson, Julia Kylén-Collins, Katti Lundh, Kajsa Sandström, Katarina Eriksson, Klara Lord, Klara Ström, Kjell Caminha, Leif Skoog, Lena Glücksman, Madelene Andersson, Maria Hilmersson – Landgren, Mario Ochoa, Markus Samnell, Mattias Gunnarsson, Meira Ahmemulic, Michele Collins, Minna Elif Wedin, Nacho Tatjer, Nadja Itäsaari, Nike Nilsson Falkholt, Nils Kristensson, Olle Essvik, Paula Lindblom, Sara Lännerström, Sanna Linell, Sebastian Jensen, Sigrid Keunen, Sophie Erlandsson, Steven Mc Kenzie ,  Stina Forss, Susanne Westerberg, Sören Larsson och  Yngvild Saeter

13FESTIVAL är en performancefestival på Galleriet, Bergrummet, Pannrummet, 10:an och Gröna rummet den 4 och 5 januari,  med runt hundra inbjudna konstnärer, både etablerade  och blivande. Här ges möjligheter att  möta publik och varandra, umgås, framföra egna verk och uppleva andras.

Söndag 4 januari
Kortare presentationer:
14.00 – 14.40 Josefina Posch/ Minna Elif Wendin Förnimmelser av Fraser: Glidningar Galleriet stora rummet
14.00 – 14.05 Sebastian Jenssen, Ilska Ute
14.20 – 14.40 Denis Romanovski, Presentation av
PALS (Performance Art Links festivalen i Stockholm )
10 an
14.40 – 15.10 S Cammilla E Boström/ Monique
Wernhamn, 3864
Galleriet lilla rummet

14.45 – 15.00 Sanna Linell, All great artist had a
difficult and unusual childhood Pannrummet
15.00 – 15.05 Sebastian Jenssen, Ilska Ute
15.00 – 17.00 Meira Ahmemulic, Brev till pappa Galleriet glasburen
15.05 – 15.35 Elisabeth Belgrano / Björn Ross
LOVTAL TILL INTET
Bergrummet
15.10 – 16.10 Klara Lord,
Form to remember an exact moment
Galleriet entrén
15.15-15.35 Bronja Novak Lindblad /Katarina Eriksson
The Ambassadörs, Post-Modern Folkdans Improvisation
Gröna rummet
15.20 – 15.30 Eric Magassa, Blurred Lines Galleriet lilla rummet
15.35 – 15.50 Julia Kylén Collins, Du kommer dö 10 an
15.35 – 16.20 Stina Fors,
D.Y.O KEEP CALM BECAUSE Y.O.L.O SHOW
Galleriet stora rummet
15.55 – 16.00 Ossian Melin /Anton Hellström,
Amir och Erik hade varit bästa vänner hela livet Ute
17.00 – 17.30 Maria Hilmersson-Landgren/
Mario Ochoa/Nils Kristensson, Ljudperformance 10 an
17.00– 18.00 Yngvild Sæter, Living off the Land
Galleriet stora rummet
17.20 – 17.40 Attila Urban, Transsubstantiation –
Auto Return Pannrummet
17.50 – 18.10 Fia Adler Sandblad,
Konst-skapande med kroppen som biografi
10 an
18.00 – 18.30 Lena Glücksman Nilsson /
Anna-Maria Engberg
…säg till Godot att jag inte kunde vänta….
Gröna rummet
18.10-18.20 Patricia Vane,
Altering the eyesight to see
Bergrummet
18.10 – 18.40 Nadja Itäsaari, Pannrummet

18.30 – 19.10 Denis Romanovski,
Gillar gillar gillar inte 10 an

19.00 – 19.30 Annika Lundgren, Monument Galleriet stora rummet

19.10 – 20.00 Josefin Östberg Olsson/ Jens Nilsson,
Your Local Gambler, Shameless Trophy 2015 Pannrummet

19.30 – 19.50 Madeleine Andersson,
Är jag sexig nu? Gröna rummet

19.40 – 20.00 Sophie Erlandsson, Brottstyckad 10 an

Längre presentationer:
15.00 – 20.00 Mattias Gunnarsson/
Susanne Westerberg Galleriet lilla rummet

Pågår hela dagen: 14.00 – 20.00 Elin Wikström,
Också låta ingå som del i en viss grupp eller inte,
version IV Galleriet mellersta rummet
14.00 – 20.00 Katti Lundh, MEGAFON Ute

måndag 5 januari

Kortare presentationer:
14.00 – 14.20 Sören Larsson
Galleriet stora rummet
14.20 – 14.40 Madeleine Andersson,
Är jag sexig nu? Gröna rummet

15.00 – 15.20 Michele Collins, Spring 10 an

15.10 – 15.25 Olle Essvik ,
En svensk upptäcktsresande i Finland Pannrummet

16.00 – 16.20 Sören Larsson Galleriet stora rummet
16.00 – 16.40 Nacho Tatjer/ Stephen Mckenzie
The Projectionist Gröna rummet
16.20 – 16.50 Jonathan Pihlgren Pannrummet
17.00 – 17.20 Kjell Caminha / Ali Alkurdi Morad
Ali och Kjell Galleriet stora rummet

17.30 – 18.00 Nike Nilsson Falkholt,
All you need is Love Gröna rummet

18.00 – 19.00 Erika Fransson,
Basperformance Bergrummet

18.40 – 19.10 Cilla Berg/ Sigrid, Keunen,
Duplex Game Galleriet lilla rummet

19.10 – 19.30 Sara Lännerström,
Building a nest Galleriet mellan rummet

19.00 – 20.00 Agnes Gry, Väntans längtan Pannrummet

19.40 – 20.00 Kajsa Sandström, Dada Head Galleriet stora rummet

19.40 – 20.20 Markus Samnell, Hungry Dog
presenter Recipe For disaster – en
karaokeföreställning 10 an

20.30 – 20.50 Klara Ström
Galleriet stora rummet

21.00 – 21.30 Maria Hilmersson-Landgren/
’Mario Ochoa /Nils Kristensson,
Ljudperformance Bergrummet

21.00 – 22.00 Christin Wahlström, Löjligt spel
Pannrummet
21.00 – 21.20 Madeleine Andersson,

Är jag sexig nu? Gröna rummet

21.00 – 21.15 Anna Carlson,
Ny sång från träsket Galleriet lilla rummet

Lite längre presentationer:
14.00 – 17.00 Camilla Wu Galleriet mellersta rummet

14.00 – 17.00 Benedicte Esperi/
Paula Lindblom UNDA UASTUS –
GLOBAL TRACES Galleriet entrén

14.00 – 17.00 Hanna Hulthén,
HANNAS MOBILA HÅRSALONG Bergrummet

18.00 – 22.00 Johan Suneson/ Leif Skoog
Haren och Jägaren förklarar konsten
att överleva
Ute
20.00 – 22.00 Benedicte Esperi/Paula
Lindblom UNDA UASTUS Galleriet mellersta rummet

Pågår hela dagen:
14.00 – 22.00 FIRMAN,
Vi är FIRMAN. Vi hjälper dig med vad som
helst! Helt Gratis.
10 an övre rummet
14.00 – 22.00 Katti Lundh, MEGAFON Ute

13FESTIVALEN arrangeras av Galleri Konstepidemin genom Anna Carlson och Jill Lindström